Prečo zrušili premávku trate z Trenčianskej Teplej do Lednických Rovní?

Autor: Jonáš Štepita | 15.3.2017 o 10:04 | (upravené 19.2.2018 o 22:00) Karma článku: 5,37 | Prečítané:  514x

Železničná trať Trenčianska Teplá – Lednické Rovne, označená ako železničná trať číslo 124, spájala Trenčiansku Teplú a Lednické Rovne cez Nemšovú. Trať bola uvedená do prevádzky 25. októbra 1910 a skončila v roku 2.2.2003. 

Trať 124 z Trenčianskej Teplej do Lednických Rovní mala dĺžku 21 km, čo vlak v tej dobe mohol prejsť minimálne za jednu hodinu. Na trati nájdeme doteraz zachovalé zastávky, ktorých je šesť (viditeľné na mape) a tými sú Borčice, Bolešov, Sedmerovec, Pruské, Dulov, Horovce a nakoniec Lednické Rovne.

Z týchto šiestich medzi-zastávok sú dve stanice a tými sú Pruské a Lednické Rovne. Keďže doba postupovala veľmi rýchlo, po vojne prišli autobusy, ktoré sa dostali po cestách bližšie k ľuďom než vlak. Stanice sa v tej dobe stavali aj dva kilometre od centra dedinky, čo bolo veľmi náročné aj na chôdzu, či už nebolo isté že ten vlak stihnete. Okrem toho, že prišli nové autobusy si vypočítame priemerný počet obyvateľov týchto šiestich obcí, je 1098 obyvateľov z toho hrubá väčšina preferovala autobus než vlak.

Z toho nám vychádza jediná možnosť, že prevádzkovanie takejto trate bolo po istom roku už - nerentabilné . Uzatvorenie osobnej prevádzky : - 2.2.2003 . Pre nás milovníkov vlakov je ale skvelé, že kluby železníc a organizácie raz za čas urobia s motorovým vozňom M-131 každoročne nejaké jazdy na Lednické Rovne, kde si môžeme túto trať prejsť opäť vlakom ako naši rodičia a starý rodičia, keď bola trať ešte v prevádzke .

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?